Závislá na kávě? Ano a jsem na to hrdá!

25. srpna 2016 v 1:23 | Tulačka |  ÚVAHY
coffee, kids, and morning imageBylo školní ráno, jedno z těch obzvlášť utahaných, pomalu se valících, při kterých má člověk pocit, že minutová ručička není minutovou, ale hodinovou. Pomalu jsem si to sunula třídou na své místo s termoskou plnou mého životabudiče - kávy. Už od dveří mě pronásledoval pohled mé spolužačky.

"Ty jsi na té kávě opravdu závislá" zamračila se na mě káravým pohledem. "Vydržela by jsi vůbec bez toho?"

Neřekla jsem samozřejmě nic, jenom pokrčila rameny - taková já jsem. Ale s Vámi bych se o svůj názor ráda podělila. Protože upřímně? Už mě tyhle řeči začínají otravovat.


Ráno vejdu s kávou do třídy a lidé se potutelně usmívají. Kamarádka se mě ptá, jestli si uvědomuji, jak je to nezdravé. Další člověk mě informuje o tom, že je ze mě na sto honů cítit káva, a že bych se měla naučit probouzet i bez toho. A jako vrchol mi nějaký všeználek oznámí, že mi zežloutnou zuby, vypadají vlasy, dostanu infarkt a prostě, že pití kávy mě zabije.

A víte co? Mě je to celkem jedno.

coffee, manga, and anime image
Že je káva návyková a nezdravá je argument, kterým se ohání plno lidí. Doporučí mi články, jak se jim zlepšil krevní oběh, když přestali pít kávu, jak je nebolí hlava, a celkově, že se z nich poté, co přestali pít kávu, stali superhrdinové, kteří sálají energií a dobrou náladou.


V posledních několika letech se dostal do módy zdravý životní styl. Jako dřív bylo "cool" přežívat celé dny na pizze a na pivu a hulit krabičku za krabičkou, tak dnes je "cool" cvičit, zdravě žít a zbavit se závislostí. A společnosti se to, jako vždy, podařilo dotáhnout do absolutního extrému.

Alkohol je návykový? Pryč s ním.
Bílá mouka je nezdravá? Pryč s ní.
Káva je návyková? Pryč s ní.
Tabletky jsou nezdravé? Pryč s nimi. Budeme vše léčit homeopatiky.
Počítač je návykový? Dílo satanovo! Spálit!
Maso je nezdravé, a k tomu neetické? A tak ho rovnou taky vynecháme!

A než se nadějeme, máme tu úžasnou novou sebeuvědomělou generaci, zatracující všechno nezdravé, škodlivé a problematické.

Ne, ale opravdu, vždyť je to směšné. Nemůžeme strávit celý život ve zlaté klícce, stravujíce se superzdravými věcmi žijíce superzdravý a supernezávadný život. Nejenom, že je to neskutečně psychicky vyčerpávající ale navíc k tomu, tělo potřebuje přicházet do styku i s nezdravými věcmi, aby si proti nim dokázalo vytvořit imunitu.

cat, coffee, and white image

Pokud mi mých pět šálků kávy denně, občasný alkoholový dýchánek, maso a trávení těch několika hodin u počítače denně zkrátí život o pět, deset let, tak fajn. Jestli se dožiji sedmdesáti nebo osmdesáti, na tom až zas tak nesejde. Stejně tak mě může zítra srazit auto. Důležité je, nakolik si ten život vychutnám - a řeknu Vám, není nic hezčího než sednout si při východu slunce k oknu s šálkem kávy, vdechovat úžasnou vůni a vychutnat si tu svoji "závislost". Uvolnit se s přáteli u dobrého piva. Vychutnat si fantasticky chutnající nezdravé jídlo. Je třeba si ten život užít a najít jakýsi balanc mezi zdravým a nezdravím.

I když svým spolužákům se můžu klidně v duchu smát - dnes je prokázáno, že káva je i ve větším množství zdravá - mrzí mě spíše ten celkový přístup. Copak jsme přešli z extrému, kdy se na zdraví téměž nedbalo a nevědělo se o něm, v ten druhý opak? Opravdu si další generace nebude schopna vychutnat jiné věci jak "super - zdravé, nenávykové a eticky nezávadné"? A budou se kvůli tomu chovat pořád tak nadřazeně vůči nám, obyčejným lidem, co si rádi zahřešíme?

Co myslíte vy?

P.S. Pokud vás moje články zaujaly, budu moc ráda pokud mě podpoříte na mojí nové FB stránce. Díky jednomu kliknutí myši vám neuteče žádná aktualizace blogu a získáte přístup ke spoustě kratších textů z mojí ruky, které se na blog úplně nehodily ale na facebooku se vyjímají krásně. Budu moc ráda, pokud moji tvorbu podpoříte :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud se vám blog líbí, zanechte prosím aspoň klik jako zpětnou vazbu autorce :)

>KLIK<

Komentáře

1 Koklikio Koklikio | 25. srpna 2016 v 11:30 | Reagovat

Coffee is pure awesome! https://youtu.be/OTVE5iPMKLg?t=2m25s :)

Každopádně je prokázáno, že ti káva spíše prospívá než škodí, jak jsi sama napsala, tak můžeš názor neinformované věčiny úplně ignorovat. Co jiného taky člověk může dělat, než jednat podle svého nejlepšího přesvědčení?

Jinak já bych to tvým spolužákům ani neměl za zlé. Když ti řeknou něco takového, tak to nedělají proto, že by je zajímalo tvé zdraví, oni se jen chtějí zvýraznit. Třeba ona je "ta co jí zdravě" nebo "ta co nepije kávu" a to ji dělá o něco zajímavější. Není v tom nic víc než jejich touha po zvýšení své reputace. A ano, lidé se pak budou chovat nadřazeně, protože oni jsou "ti co nepijí kávu." Pak jenom záleží, která skupinka je početnejší a hlasitějsí.

2 Tulačka Tulačka | Web | 25. srpna 2016 v 12:48 | Reagovat

[1]: Konečně někdo kdo mi rozumí! Na to se napijeme...samozřejmě kávy! :)

Ono, spíš než že bych jim to měla za zlé mě to mrzí... právě že tohle elitářství se poslední dobou hodně rozmohlo i mezi lidmi, kteří jsou jinak inteligentní a nemají zapotřebí takovéhle chování. A bohužel mám pocit, že mnohým z nich vlastně onen zdravý životní styl či například vegetariánství příliš nelahodí, ale velmi si užívají tu možnost ostatní poučovat a stavět se nad ně, tudíž dále pojídají svoje super - bio, super - raw saláty a slintají nad normálním vydatným kusem masa a pořádným šálkem kávy...a pak se do náš, "hřísných" lidí opírají, protože se cítí ukřivděni, že my si to můžeme užívat a oni ne :D neříkám že jde o všechny lidi co žijí zdravě, ale je to celkem častý jev...

3 L. L. | 15. října 2016 v 16:48 | Reagovat

Já taky miluji kávu. :) Coffee lovers forever! :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama